Arkun, “Cam Filmi yasağı şuan için tam anlamıyla yasal olarak kalkmamıştır. Karayolları bildirgesine göre cam filmi halen kanunen yasaktır” dedi.

Geçtiğimiz yıl Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca taşıt camlarının görüntüyü değiştirecek renkli film tabakalarının yapıştırılmasının yasak olduğunun bildirilmesi üzerine milyonlarca araç sahibi cam filmlerini söktürmek üzere sanayide kuyruklar oluşturmuştu. Resmi Gazete’de yer alan yasağın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise durumun düzeltilmesine yönelik talimat verdiğini ifade etmişti. Trafikte yer alan milyonlarca kişinin merak ettiği cam filmindeki son durumu, cam filmi sektörüne ilişkin soruları Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Solarkun Dış Ticaret Genel Müdürü Mahmut Ali Arkun Ticaret Gazetesi’ne yanıtladı.

Cam filmi sektöründe son durum nedir?
Cam filmi sektöründe son durum serbest olarak belirlenmiştir. Vatandaşların gereğinden fazla koyu renk cam filmi yaptırmamaları konusunda trafik yetkilileri uyarılarda bulunmaktadır. Cam filmi yasağı şuan için tam anlamıyla yasal olarak kalkmamıştır. Karayolları bildirgesine göre cam filmi halen kanunen yasaktır. Cam filmi ile ilgili düzenlemeler uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak Türkiye’nin jeopolitik konumu, coğrafi ve iklim şartları, güvenlik yönünden incelenerek, ısı, koyuluk derecesi ve sağlık ve çevreye önem verilecek şartlarda mercek altına alınmalıdır.

Cam filmi sektörünün Türkiye’de toplam büyüklüğü nedir?
“23 milyon araç…En az 20 bin çalışan”
Türkiye genelinde cam filminin otomobil sektörü tarafında büyüklüğü en az bu iş ile ilgili 20 bin çalışanı olan ve bunun üzerine 30 bin kişiden fazla istihdam ihtiyacı olan bir sektördür. Yıllık bir milyon sıfır araç satışı olan ülkemizde 23 milyon üzerinde trafikte olan araçlar yer almaktadır. Yıllık ortalama Solarkun Dış Ticaret olarak 1 milyon doların üstünde ithalat yapmakla birlikte son tüketiciye uygulama sonrası 20 milyon dolar olarak yansıtmaktadır.

Cam filmi yaptırmanın maliyeti nedir?
Cam filmi yaptırdığınızda maliyeti kalitesine göre değişiyor. Sadece ön cam hariç 5 cam fiyatı olarak belirleniyor. Ucuz kalitede film yapanlarda var bu fiyatlar 100 TL’den başlıyor. Bu cam filmleri, boyası çıkan filmler diye geçiyor aslında sağlığa zararlı. Daha iyi cam filmlerinde ise fiyatlar 250 TL bandında başlayıp özelliğine göre bin TL olarak kalitesine göre fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.

Cam filmi yasağı kalktı mı yasal durum nedir?
Cam Filmi yasağı şuan için tam anlamıyla yasal olarak kalkmamıştır. Karayolları bildirgesine göre cam filmi halen kanunen yasaktır. Yeni yasaya filmin renk tonunu veren boya maddesinin doğrudan petrol ham maddesinden kazanılmış PED malzemesinin katmanına sıvanan malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir. Bu teknoloji de dünyada kısıtlı sayıda fabrika bulunup, bu fabrikalar bu standarttaki filmi belirli markalara sunmaktadır. Cam filmi testlerde UVa ve UVb (Ultraviyole) ışınlarından yüzde 99 geçmiş olması gerekmektedir. Bu testlerin yapılabilmesi için T.C. Gümrük Bakanlığının görev atadığı Gümrük İstasyonlarının muayene ve kimyahane de uygulanarak testlerden geçmiş olması gerekmektedir.

Nasıl bir yasal düzenleme yapılmalı?
Cam filmi ile ilgili düzenlemeler uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak Türkiye’nin jeopolitik konumu, coğrafi ve iklim şartları, güvenlik yönünden incelenerek, ısı, koyuluk derecesi ve sağlık ve çevreye önem verilecek şartlarda mercek altına alınmalıdır. Yasal düzenleme esası cam filminin kalınlığı 100 micron (4 mil) geçmemelidir. Kaza anında aracın içerisinde kalan sürücünün camı rahat bir şekilde yerinden sökebilmesi için ideal kalınlıktır. Cam filminin tonu polisin içeriyi en az 3 metre uzaklıktan görebileceği şekilde koyulukta olmalıdır. Sürücü ön iki cam yüzde 35, Sürücü ön camı yüzde 50 , arka yolcu koltuğu yüzde 20 ve en arka cam yüzde 15 maksimum koyulukta olmalıdır.

Cam filmi düzenlemelerinde dünyada durum nasıl?
30 yılı aşkın süredir, cam filmi ülkemizde kullanılmakta bu süre zarfı içerisinde yasak olarak kabul edilmiştir. Yurtdışında cam filmi ise belirli standartlara dayalı özelliklerde piyasada yer edinmektedir. Kaliteli cam filmi denildiği zaman öncelikle filmin 2H sertliğinde sahip olarak kolaylıkla çizilmemelidir. Kalitesiz cam filmleri şeffaf polyestere uygulanan organik renklendirici ile yapıştırılarak üretilir. Bu tip renklendirmelerde renk son derece dayanıksız olup tiner veya alkol benzeri kimyasallarla kolaylıkla renk çıkabilir. Güneş ışığına maruz kalarak kısa sürede mor renk halini alır. Bu filmler kötü koku yayarlar ve kanserojendirler. Kaliteli cam filmleri en az 5 yıl renk değiştirmeksizin laboratuvar ortamında testlere tabi tutularak üretilmektedir. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere sağlığa önem veren ülkeler cam filmlerinin belirli standartlarda olmasına nihai karar vermişlerdir. Sağlık dışında sürücünün görüşünü engellemeyen şekilde ve dışarıdan en fazla 3 metre mesafeden görünmesine yönelik standart belirlenmiştir. Sağlık standartları dışında görüş dereceleri açısından konu ele alınmıştır. VLT dediğimiz visible light transmission Türkçe karşılığı görünen ışığın geçirgenliği kısmında durulmuştur. ABD’de eyalet sistemi geçerli olduğu için soğuk ve sıcak bölge ayrımına göre ön cam, ön iki sürücü camı, arka cam ve en arka cam dereceleri yüzde 5 ile yüzde 80’e görünen ışık geçirgenliğine dereceleri farklılık göstermektedir.

Örneğin Teksas eyaletinde her koşulda ön iki cam ve arka iki cam yüzde 25 görünen ışığın altında olmaması mecburidir. Amerika’nın yine başka bir eyaleti olan Illinois bölgesinde (orta batı) 3 farklı şekilde kurallar vardır. Kuralların mantığı gölgelendirmeye göre gidilmiştir. Ön iki camda yüzde 30’un altında cam filmi var ise arka iki camlarda film olmamalıdır. İkinci seçenek, yüzde 35 ön cam hariç bütün camlar olabilir. Üçüncü kural ise, en ön camda yüzde 50 cam filmi var ise ‘sürücü koltuğu ön iki camda cam filmi olmamalıdır’ kuralları ile ilerlemektedir. Bir başka ülke Kanada’da ise en ön cam Manitoba eyaletinde yüzde 45 olmak zorunlu iken, Quabec eyaletinde yüzde 70 olabilmektedir. Ontario ve Newfoundland’de belirsiz olmakla beraber Alberta ve Prens Edward eyaletlerinde ön cam filmi yasaktır. Ön cam harici diğer camlarda ise istenilen cam filmi koyuluk derecesi serbesttir. Kanada soğuk ülke olmasına karşın en ön cam harici kurallar daha esnektir. Avrupa kıtasındaki ülkelerde ise güvenlik çok daha ön plandadır. Avusturya’da en ön cama renkli cam filmi yaptırmak yasaktır fakat güvenlik amaçlı şeffaf filmler yapılabilmektedir. Belçika’da yüzde 70 koyulukla sınırlı bırakılmıştır. Çekya’da yüzde 70 koyulukta ve yapılacak ise kalın güvenlik filmi yapılmak mecburidir. Danimarka’da en ön cam yüzde 70 arka camlar yüzde 40 olmalıdır. Fransa’da ise genellikle UN-ECE R43 camlar kabul edilmektedir.

Fakat son zamanlarda ön cam hariç diğer camlara renkli cam filmi serbest bırakılmaktadır. Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, ise ABG standartları yer almaktadır. ABG standartları daha önce bahsetmiş olduğum Illinois kurallarına benzer bir yapıya sahiptir. Örneğin en ön cam yüzde 70 ise ön iki cam yüzde 35 arka iki cam yüzde 20 olmalıdır. İngiltere de ise ön cam yüzde 70 olmalı, diğer camlara bütün koyuluklar serbesttir. Türkiye’de mevsimsel şartları göz önünde bulundurarak hareket etmek doğru olmayacağı gibi şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlarda ciddi anlamda sıkıntı teşkil edecektir. Türkiye’de ABG standartlarına benzer bir yapıda ancak güvenliğin ciddi anlamda risk oluşturduğu güneydoğu bölgesinde cam filmi en ön camda yasaklanabilir. Şeffaf renkte UV koruması olan filmler serbest bırakılmalıdır. Tüketici tarafında esasen kabul görmüş durum en arka cam yüzde 5, arka iki cam yüzde 15-20 , ön iki cam yüzde 35 ve en ön cam yüzde 70 değerleridir.

Cam filminin önemi nedir? Cam filmi neden kullanılmalı?
Sağlıklı cam filmi kullanmak için 12 neden; Güvende ve güvenlikli kalmayı sağlar. Cildinizi UV ışınlarından korur. Mobilyanızı, zemininizi ve değerli eşyalarınızı korur.
Isıtma ve soğutma maliyetlerini azaltır. Gözlerinizin hasarını azaltır. Evinizde eşyalardan tasarruf sağlar. Güneş parlamasını azaltır. Çevreye duyarlıdır. Pek çok pencere boyutları ile pek çok yerde çalışılabilir. Pencere performansını iyileştirir. Gizlilik ve özelleştirme sağlar. İç panellere estetik ve vurgu sağlar.

Cam filminin kalitesi nasıl anlaşılır?
Kaliteli ve sağlıklı cam filmi özelliği; Cam filmi malzemesi PET (Polietilen) malzemesinden üretilmelidir. Üretim aşamasındaki renk katmanı petrol ham maddesinin cips haline getirilerek pet malzeme hamuruyla birleştirilmelidir. Böylelikle kanserojen boya maddesi filmin ara katmanları arasına sıvanmıştır. Kalitesiz ve sağlığa uygun olmayan cam filmini anlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken unsurlar; herhangi bir kimyasalla etkileşime girdiğinde boyasının akmaması gerekmektedir. 2 yılın üzerinde stoklarda beklememelidir. PVC (Poli Vinil Clorür) Günümüzde pek çok malzemede kullanılan sanayi ürünüdür ancak gaz salınımı sağlığa zararlı üründür. Dolayısıyla kullanım alanı veya tüketimi hızlıca yapılması gereken ve imha edilmesi gereken bir malzeme tipidir. Maliyetlerin düşük olabilmesi adına pek çok uzak doğu.

Kaynak: http://www.ticaretgazetesi.com.tr/cam-filmi-yasagi-yasal-olarak-kalkmadi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • 4 × four =