Oto camında film koptu

Arabalara oto cam filmi taktırmak tam serbest bırakılacaktı ki tekrar yasaklandı. Film taktırmış olan 5 milyon sürücü şimdi diken üstünde. Çünkü trafik cezası tam 427 lira. Milyonlarca otomobil, minibüs, otobüs ve servis aracı sürücüsü acil çözüm bekliyor( Çin, Tayvan, Kore ) ülkesi fabrika üretim yapmaktadır. Bu tipteki malzemeler kanserojen ve sağlığa zararlıdır.

Araba camlarına takılan oto cam filmlerinin yasaklanması, cam filmi taktırmış olan 5 milyon araç sahibini yol ayrımında bıraktı. Trafik denetiminde cam filmi ile yakalanan sürücülere 427 lira trafik cezası kesiliyor. Ceza ödemek istemeyen sürücülerse 150-300 TL arasındaki fiyatlarla filmleri söktürmeye başladı. Araç muayenesinde ise filmli araçlar ‘hafif kusurlu’ olarak muayeneden geçiyor.

İzin beklerken…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 26 Ekim 2016’da yayımladığı yönetmeliğin ilgili maddesinde, karayolu motorlu araçlarda oto cam filmi adıyla kullanılan ışık kırıcı malzeme kullanımını bir yıl sonra, 26 Ekim 2017’den sonra serbest bırakmayı kararlaştırmıştı. İznin çıkmasına birkaç gün kala bakanlık 21 Ekim 2017’de yaptığı yönetmelik değişikliğiyle cam filmini yeniden yasakladı.

Onay yetişmedi

Cam filmi kullanımını serbest bırakan yönetmeliğe göre bu tür filmlerin standartlara uygunluğunu kontrol edip onay verecek bir kuruluş kurulacaktı. İthal ya da yerli filmler bu kuruluşun onayından sonra kullanıma sunulacaktı. Ancak kuruluş işlemleri gecikince, film kullanımı yeniden yasaklandı.

Ehliyetten 10 puan

Cam filminin yasaklanmasıyla trafik polisleri denetleme esnasında tespit ettikleri araçların sürücülerine 427 lira ceza yazmaya başladı. Para cezasının yanısıra sürücü belgesinden de 10 puan düşürülüyor. Peşin ödeme yapılırsa ceza 300 lira olarak ödeniyor.

Terör ve asayiş gerekçesi

Yönetmelikte araç cam filmlerinin ulusal güvenlik gerekçesiyle yasaklandığı ifade ediliyor. Aracın içini görmeyi engellediği için terör ya da asayiş şüphesi durumlarında cam filmlerinin güvenlik zafiyeti oluşturduğu belirtiliyor. Standart dışı koyu renkli cam filmlerinin trafik güvenliğini riske soktuğu, sürücünün görüş alanını kısıtladığı, dikiz aynasından görüşü azalttığı, özellikle gece görüşünü imkansız hale getirdiği, yola aniden çıkan canlılar ile araçları görmeyi zorlaştırdığı, trafikteki araçların takibini zorlaştırdığı kaydediliyor.

Ceza 63. maddeden

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesinde yer alan, “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmüne göre, yapılan denetimlerde film takılı araçlara ceza yazılıyor.

Muayeneden geçiyor

Trafik ekiplerinin camı filmle kaplı araçlara ceza uygulaması devam ederken, araç muayenesinde ise film kaplı araçlara ‘hafif kusurlu’ kategorisinden geçer raporu veriliyor. Uygulamalar arasındaki çelişkileri giderecek mevzuatın tamamlanarak bir an önce uygulamaya konulması bekleniyor.

Cam filmini yasaklayan yönetmelik kararından sonra bu filmleri taktırmış olan başta binek otomobil ve cip türü araçlar olmak üzere, otobüs, minibüs ve diğer ticari araç sahipleri uygulamaya açıklık kazandırılmasını bekliyor.

‘Bakanlıktan randevu talep ettik’

Bahadır Akçay Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Koordinatörü

“Oto cam filmi konusunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla görüşmek için başvurumuzu yaptık, cevap bekliyoruz, bu hafta içinde görüşmenin olmasını ümit ediyoruz” dedi. Akçay, şunları söyledi:
“Aslında tam bir yasaklama sözkonusu değil. Cam filmine onay verecek kuruluş belirlenmediği için eski sisteme dönüldü. TSE, cam filmleri için bir onay kuruluşu belirleyecek, bu kuruluşun onay verdiği filmler araçlara takılabilecekti. Araç filmlerinde araç içinin gözükmesi lazım. Trafik ekipleri, içerisi gözüken araç filmi uygulamalarına ceza yazmayabiliyor. Bu biraz da ekiplerin inisiyatifine kalmış. Işık geçirgenliği yüzde 35 ve üzerinde olan filmlere Emniyet izin vermeli. Yönetmelik gerekçesinde ulasal güvenliği tehdit diye ifade ettiği tamamen siyah film kullanılmasına biz de karşıyız. Emniyetle görüşmek için de başvurumuzu yaptık, görüşmek için cevap bekliyoruz.”

‘Çelişkili bir karar’

Mahmut Ali Arkun
Solarkun Dış Tic. Yön. Kurulu Başkanı

“Oto cam filmi taktırmış araçlar muayeneden hafif kusurlu olarak geçiyor ancak trafik denetiminde yakalandığında ceza kesiliyor. Bu çok büyük bir çelişki yaratıyor. Cam filmi kullanımının faydalarını artık herkes biliyor, ancak polis de ‘ben durdurduğum aracın içini görmeliyim’ diyor. Polisin ceza yazdığı 30-1-B maddesinin kapsamı çok geniş, kusurlu halleri düzenleyen bu madde polisin inisiyatifine bağlı. Bu durumda cam filmi tonlarında ortak bir karara varılmalı. Mesela Almanya’da ön, ön yan, arka yan ve arka camların renk standardı var. Baştan serbest denildi, herkes rağbet etti. Şimdi yasak deniyor, bizim gibi ithalatçılar, bayiler, vatandaş ne olacağını bilmiyor.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ekonomi/oto-caminda-film-koptu-2543165

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • 17 − 1 =